Нащо триатлетові Віагра?
Якось один американський триатлет прийшов до свого лікаря і спитав: «Док, порадьте щось дієве. Почуваюся непевно, коли тренуюсь у горах: у голові паморочиться, не можу зосередитись і як слід "дати по газах" на байку».

Почухавши потилицю, лікар вийшов до сусідньої кімнати і повернувся, стискаючи у пальцях блакитну пігулку. «Тримай, синку! Це допоможе тобі підняти… продуктивність і розвіє шум у голові». Це була Віагра: така знайома мільйонам чоловіків після сорока, але зовсім небачена досі нашим триатлетом.

«Гугл мені у допомогу!», — подумав він і забрав рецепт.

Приїхавши додому, триатлет відшукав у Мережі декілька десятків статей різного рівня компетентності. Так, дійсно, блакитна пігулка робить з триатлетом-високогірником те, що треба: розслабляє кровоносні судини, щоб потік крові збільшився, а з ним і надходження кисню до усіх важливих триатлетові органів (тобто не тільки до одного). Писали, що вона підвищує висотну продуктивність.

Та ідея закидуватись Віагрою перед кожним тренуванням досі здавалась йому трохи ризиковою. Тоді триатлет набрав номер, який знав напам'ять, хоч вночі його розбуди і спитай. Стомлений голос тренера проговорив: «Я знаю багато хлопців, які мають рецепт для цих пігулок… Але всі вони використовують його у справі — щоб справляти враження на невгамовних кралечок. Жарти в сторону! Переваги цього способу мізерні, друже мій. Капілярна ділатація, справді, може трохи допомогти на висоті, але натомість ти отримаєш червоне, наче у бабуїна, обличчя і головні болі. Воно того не варте!». І наш триатлет попрощався назавжди з Віагрою, так і не познайомившись поближче. Кінець історії.

Звідки ж взявся той міф про чудодійні властивості Пігулки Для Справжніх Чоловіків у контексті тренувань триатлетів? Спусковим механізмом цієї заманливої байки послужило дослідження експертів Журналу прикладної фізіології у 2006 році. Вчені запросили 10 професійних велосипедистів і організували велозмагання: спочатку на рівні моря, потім на більшій висоті, пригостивши їх перед тим Віагрою.

Віагра підвищила продуктивність у горах на цілих 15%. Але цей висновок базується на тому, що 4 з 10 хлопців відповіли, що почувають себе майже Суперменами. Інші ж 6 побачили… зміни, що прямували до нуля. Ще один (виявляється, спочатку їх взагалі було 11) вийшов з дистанції, бо не міг більше терпіти головний біль. А на рівні моря, взагалі, чари блакитних пігулок, не діяли.

У висновку дослідники підкреслили, що Віагра допомагає у деяких випадках полегшити симптоми висотної хвороби, але не покращує спортивні показники.

Згадаємо ще раз про можливі побічні ефекти у вигляді головних болей і, навіть, розладів зору — об'єкти мають інший колір, і ви бачите їх ніби крізь туман. Може, останнє звучить, як дивовижний «тріп», але коли несешся горами на швидкості, ясність зору не завадить.

«Бавитись Віагрою небезпечно. Колись двократний чемпіон світу з легкої атлетики Лашшон Марріт поплатився за своє захоплення цим препаратом: його дискваліфікували на два роки. У любительскому триатлоні допінг-контроль відсутній. Проте я все одно не рекомендую бездумно ковтати сині пігулки. Так, тестостерон допомагає легше переносити навантаження інтенсивних тренувань підготовчого етапу. Віагра надає сили у ліжку, але викликає звикання, і тоді у "відповідальний момент" може не спрацювати. Є альтернатива — той же трібулус», — поділився з нами думкою тренер GONKA Training Days і тренінгового центру триатлетів Sapik Team Віталій Маринич.

Знаємо, що словосполучення «народні рецепти» у багатьох асоціюється зі славнозвісним відео, де нормального вигляду дядечка показує ненормальні фокуси з огірком. Але ми не будемо настільки шаленими у своєму бажанні допомогти. Лишень порадимо пити сік із звичайного українського буряка. В ньому багато нітритів (не плутати з нітратами!), які організм перетворює на окис азоту — газ, що розслабляє і розширює судини. Знайома схема, чи не так?. «Як я буряк знайду у горах? Чи мені його з собою везти?». Все набагато простіше: він продається у порошковому вигляді.

І наостанок, ще одна мудра у своїй простоті порада від Віталія: «З будь-якими препаратами потрібна виважена обережність. Вони надають сили, але м'язи можуть бути не готові до навантажень — так можна отримати травму. Іноді препарати ув'язнюють, не даючи свободи дій. Спортсмен може погубити себе, якщо стане бездумно приймати все підряд. Я рекомендую концентруватись не на пігулках, а на раціональному харчуванні, режимі дня та правильній методиці тренувань».

Більше порад щодо засобів (ні, це не про Віагру), які допомагають ставати витривалішими і сильнішими, отримайте від Віталія під час GONKA Training Days. Кожного понеділка і четверга ми готуємось до Нічного марафон-фесту. Долучайтесь!