Інструкція вболівальнику: як підтримати бігуна і не облажатись
Підтримка натовпу на змаганні надає бігунам сили. Якщо ви збираєтеся на забіг як вболівальник, ось декілька порад, як бути максимально корисним і самому отримати задоволення.

Підготовка

1. Вивчіть маршрут, щоб розуміти, коли ваш бігун буде пробігати різні ділянки.

2. На забігах, які ми організовуємо, завжди є пункти харчування з волонтерами, що дають бігунам воду та їжу. Але все ж незайвим буде скласти список необхідного і взяти з собою:
- пляшку газованої мінеральної води;
- пляшку «Коли» (тільки не формату «Лайт», вона має містити цукор);
- одноразові стаканчики;
- гелі (порадьтесь із вашим бігуном, скільки йому потрібно гелів, якого виробника та з яким смаком);
- їжу та напої для себе;
- сумку-холодильник, якщо є.

3. Окрім їжі та напоїв, вам точно знадобиться:
- заряджений мобільний телефон із завантаженою картою забігу;
- гроші;
- павер-банк (якщо є);
- парасоля, дощовики та додаткові шкарпетки, якщо за прогнозом хмарно;
- сонцезахисний крем, головний убір та окуляри, якщо сонячно.

4. Складіть окремий пакет під кодовою назвою «Після фінішу»:
- свіжий одяг;
- пакетики з льодом;
- взуття;
- те, що заздалегідь попросить ваш бігун.

5. Обираючи вбрання на змагання, пам'ятайте про те, що ви повинні бути помітними та мобільними.

Не соромтеся з'явитись на марафоні в чомусь яскравому. Легше помітити пурпурну футболку, ніж вдивлятись в обличчя у натовпі.

Якщо ви в групі підтримки на марафоні, то й самі повинні бути мобільним, аби не відставати. Вдягайтесь спортивно й беріть із собою зручний рюкзак.

Не завадить також легкий складний стілець.

На великих змаганнях можна трохи побалуватися: взяти із собою повітряні кульки та самокат, велосипед. Вас точно помітять, і ви всюди встигнете :-)

6. Домовтеся зі своїм бігуном, щоб він заздалегідь кричав, що хоче: воду, «Колу» чи гель, — аби ви встигали це швидко дістати.

На змаганні

7. Будьте літописцем дня гонки. Ваш учасник провів купу часу, готуючись до цього змагання. Це дійсно велика подія. Особливо якщо марафон. Особливо якщо перший раз. Тож зробіть побільше фоток. Якщо ваш бігун — дівчина, ОБОВ'ЯЗКОВО сфотографуйте її ПЕРЕД початком гонки, коли вона повна сил та усміхнена. Зробіть все можливе, щоб отримати фото на фініші.

8. Розташовуйтеся на узбіччі. Не стійте й не ходіть трасою. Будьте уважні до інших учасників гонки — не ставайте для них перешкодою, через яку доводиться сповільнюватися або зупинятися.

9. Для розміщення обирайте тінисті місця. Ось для чого знадобиться стільчик — доведеться довго чекати.

10. Під час старту ваша задача — бути в потрібному місці в потрібний момент. Немає сенсу стояти поруч із пунктом харчування. Стійте десь посередині. Напої давайте в стаканчиках, а не в пляшках, а гелі — відкритими.

11. Підтримуючи своїх близьких, намагайтеся підібрати слова, які їм нададуть сил. Не викрикуйте: «Давай!», «Біжи!», «Вперед!» — вони й без того біжать чимдуж. Назвіть свого бігуна по імені, гучно зааплодуйте, похваліть, дайте «п'ять», подумки побажайте сил та витримки. Підтримуйте й інших учасників аплодисментами.

12. Якщо ви не поряд із фінішем, не викрикуйте: «Майже на фініші», «Фініш близько». Можна назвати час, але не дистанцію, що залишилась, якщо ви на сто відсотків не впевнені.

13. Підготуйте плакат. Нехай його зміст буде таємницею для бігуна. Трохи фантазії та гумору — і «вау-ефект» забезпечений!

Після змагання: остання порада

Марафон та напівмарафон — це важко. І фізично, і емоційно. Будьте готові до всього. Розділіть радість і захоплення, якщо ваш бігун досяг мети. Якщо ні — просто підтримайте, аналіз залиште на потім. Просто будьте поряд!