Кава та біг — приятелі чи вороги?
24 червня відбудеться Нічний Марафон-фест, до якого ви сумлінно готуєтесь. Ви вносите до свого розкладу постійні тренування, гордо відмовляєтесь від шкідливих звичок та як справжній професіонал, починаєте дотримуватися спортивної дієти (пиво з друзями по вихідних не рахується), виключаючи із меню нездорову їжу. І ось доходить черга до кави, вашого вірного ранкового компаньйона. Відразу постає питання, гідне славнозвісного датського принца: «Бути, чи не бути, відмовлятися чи не відмовлятися?». Тож, інтриги, скандали, розслідування: кава людині друг, не друг, чи «просто так».

Великий та могутній кофеїн

Зустрічайте: білий порошок, легалізований наркотик сучасності, який може викликати звикання, — кофеїн. Ця речовина має сильний вплив на наш організм. Кофеїн — нейростимулятор, який загострює розум та увагу, покращує настрій, додає енергії, сили та витривалості. Він стимулює центральну нервову систему за допомогою не суттєвого збільшення артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Водночас потік крові через мозок знижується. Ваші капіляри розширюються, і — магія, пульсуючий головний біль зникає! До того ж кофеїн підвищує окислення жирових кислот разом із мобілізацією кальцію всередині клітин.

Тож якщо кофеїн приймати дозовано та з розумом, він добре впливає на організм та покращує самопочуття (де ви бачили «дозовано та з розумом?). Наприклад, в 350 мл кави міститься шістнадцята частина чайної ложки цієї речовини. Ось що називається допустимою добовою нормою. Все, що понад може буде шкідливим і навіть смертельним. Наприклад, випити 50 чашок кави за раз — і прощавай безталанний світ.

Окей, скажете ви, не треба пити підряд 50 чашок. Але ж одна-дві філіжанки в день здоров'ю не зашкодять. І все таки, як кава впливає на організм бігуна?
Легальний спортивний стимулятор

Багато професійних легкоатлетів напередодні чи під час змагань підкріплюються кофеїном. Серед розмаїття джерел (кофеїнове желе, пігулки, жувальні гумки, гелі, газовані та енергетичні напої) близько 40% спортсменів віддають перевагу звичайній каві.

На початку 20 сторіччя вчені з Канзаського університету проводили дослідження щодо впливу кофеїну на спортсменів. І що ж, дослідження продемонструвало, що оптимальна доза кофеїну 3,0–8,1 мг/кг (це приблизно 200 мл заварної кави) підвищує ефективність м'язової роботи, при цьому придушує почуття втоми. Натомість велика доза знижує силу м'язових скорочень. Тож, як кажуть, що занадто, то нездраво. Щоправда, досліди завершилися не дуже добре для самих досліджуваних. У одного учасника паралізувало прямий м'яз лівого ока, а інший перетворився на невротика.

А от інструктор лікувальної фізкультури однієї з кафедр Арканзаського університету Метью Ганьо запевняє, що кофеїн конче потрібен спортсменам. Через вплив на центральну нервову систему він впливає і на всі частини тіла. Наш мозок вміщує безліч ідей та думок, які між собою певним чином поєднуються. І такі поєднання (сполучення) контролюються нейротрансміттери, одним із яких є аденозін. Це дуже важлива персона у біохімічних процесах людини. Він сигналізує вашому організму про те, що енергія закінчується і починає операцію по зниженню функціонування мозку. Саме тут у гру вступає кофеїн! Він блокує рецептори аденозіна, які передають повідомлення про втому, і таким чином нахабно обманює мозок. Після цього кофеїн «підкидає вугілля» у внутрішньомязову піч і ви дійсно відчуваєте оновлення сили.

Дослідження інших вчених показали, що загальна продуктивність спортсмена підвищується на 3%. Припустімо, ви пробігаєте 10 км за 40 хвилин. Ковтнули міцної кави і ви вже майже ракета, на 72 секунди швидший. Головне вирахувати персональну формулу успіху, дотримуючись пропорцій та умов (маси тіла, стану здоров'я, фізичної підготовки, міцності та кількості кави).

Інші досліди показали, що кава ніяк не впливає на витривалість. Бо бачте у каві присутні всілякі сполучення, серед яких і хлорогенові кислоти, що пригнічують дію кофеїну майже на 6 годин.

Взагалі є чимало факторів, які визначають вплив кави на продуктивність спортсменів. Все залежить від того, скільки кофеїну міститься в зернах. А впливає на його кількість розмір та сорт зерна, ступінь обсмажування, співвідношення води і кави та тривалість варіння напою.
Поради на останок

Кава — надійний помічник спортсмена, що дарує заряд бадьорості та енергії. Та все ж не поспішайте влаштовувати кофеїнову вечірку. Пам'ятаємо, що кофеїн прискорює роботу серця. А коли ви бігаєте, цей примхливий орган і так майже вискакує з грудей. З кавою навантаження на серце збільшується. На додаток до цього можуть з'явитись: задишка, важкість у шлунку, ускладнення дихання і порушення сну. Також кофеїн прямо впливає на пульс. І ба, ви ще не бігали, а пульс вже скаче. Та фахівці запевняють, що вживання кави за декілька годин до фізичного навантаження позбавить вас цих неприємностей. Також краще пийте каву після 10 ранку. В перші години пробудження організм починає активно виробляти гормон стресу кортизол. Він щедро забезпечує ваш організм природною енергією. І допінг у вигляді кави буде дійсно зайвим.

Отже, філіжанка кави на добу — розумний вибір майбутнього марафонця. Один еспресо, звісно, не перетворить вас на Флеша, проте додасть бадьорості і зробить тренування чи участь у змаганні продуктивнішим.