5 психологічних пасток на шляху до фінішу
Дисклеймер: Ця стаття не призначена для перегляду людьми, що люблять рожевосиропні цитати про мотивацію, взяті з інтернету. Тільки прикладна психологія, тільки хардкор! Ворога треба знати в обличчя. Які основні демотивуючі психологічні пастки підстерігають бігуна на змаганнях? Про це ми поговорили з психотерапевтом Іриною Шиманською.
Пастка № 1. Абсолютизація

Типовий приклад: занадто амбіційна спортивна мета, коли лише її досягнення ви вважатимете успіхом. Така людина сприймає змагання у чорно-білих тонах. Ризик потрапити до пастки абсолютизації збільшується під дією сильних емоційних факторів типу конкуренції чи бажання не втратити «славу минулих забігів».

Не ставте за мету час, що стане для вас нічним кошмаром. Подумки розкладіть свою МегаМету на три скромніших.

1. «Золотомедальний час», — якщо все піде за планом.
2. Приємний «срібномедальний час», — якщо забіг буде важким.
3. Прийнятний «бронзовомедальний час», — якщо все піде шкереберть.

Спробували? І це не допомагає приборкати хвилювання? Тоді подумайте ось про що: коли ми концентруємось на результаті, він стає єдиним, чого ми хочемо. Але ж є не менш важлива частина життя — сам процес. Згадайте школу, університет, секс, у кінці кінців. Коли ви бажаєте лише отримати результат — втрачаєте дещо важливе: задоволення від того, що відбувається тут і зараз. Відчуйте момент: у процесі ви отримуєте набагато більше досвіду і вражень, ніж на фініші. Тоді фарби у вашій палітрі не будуть лише чорно-білими.

Пастка № 2. Катастрофізація

Ви боїтесь, що поразка наступить ще до лінії старту. Категорія ризику — забобонні люди. Чорний кіт перебіг дорогу на тренуванні, і все, катастрофа. Уява малює жахливі сценарії: «Травма за 2 дні до забігу, забрали у лікарню, місяць лежу з підвішеною догори ногою»». Стоп, не накручуйте!

Біль неминучий, ризик травми при підготовці до забігу дійсно високий (90%), і, взагалі, все тлін.

Радимо поменше нервувати і побільше доглядати за своїм тілом. Відновлення, масажі, плавання, вправи з пінним валиком — займіть думки плануванням усіх цих профілактичних дій, і на думки про катастрофи часу не залишиться.

Пастка № 3. Емоційний шантаж

На середині змагання ви почуваєтесь виснаженим і робите висновок, що марафон вам не здолати, ви занадто слабкі і гірші за інших.

Заждіть. Позаду — тижні тренувань, ви вже у найкращій формі!

Уявіть людину, що дереться на гору. Вона не досягне піку веселою і такою, ніби тільки-но зі спа-салону вийшла.

Бути виснаженим — це нормально та природньо.

Під час забігу концентруйтесь на самопочутті, а не на тому, як біжать інші. Пам'ятайте, ви боретесь не з зовнішнім супротивником, а зі своїми внутрішніми демонами.

Пастка № 4. Приниження

Найбільш популярна пастка серед бігунів-перфекціоністів. Ви не в змозі визнати cвої досягнення.

Вчіться насильно хвалити і визнавати свої успіхи, яким би дивним це не здавалось. Уявіть, що марафон добігаєте не ви, а маленька дитина. Вона прагнула дістатися фінішу, бігла щодуху і подолала так багато. Тож підтримаємо її! Похваліть свого внутрішнього хлопчика (чи дівчинку). Так вам буде легше визнавати свої перемоги.

Пастка № 5. Роздування

Антагоніст приниження. Англійською називається balloning, що дуже влучно аллегорізує проблему. Ви звеличуєте подію непропорційно до її значущості у вашому житті. Повітряна кулька заповнюється гелієм і стає непомірно великою.

Уявіть, що успіх — це мозаїка, що складається з великих скелець — успішних забігів, і зв'язуючої речовини — успішних тренувань.

Щоб насолоджуватись тренувальним процесом, зробіть його різноманітним. Включіть до нього:

1. Тренування у стилі «перемога будь-якою ціною», коли ви повні сил та натхнення.
2. Тренування у стилі «круїз пенсіонерів», коли ви виснажені і потребуєте відновлення.
3. Тренування у стилі «любителі комфорту», коли ви почуваєтесь чудово і виконуєте улюблені вправи так легко, наче все життя цим займались.

Ще одна порада: уявіть себе через п'ять років, потім — через 10. Ви побачите, яку малу вагу у вашому житті займає саме цей забіг. Марафон — важлива подія, але це лише сходинка.

Ваша марафонська історія матиме свої злети та падіння. Дивіться у перспективу і нехай невеличкі невдачі стають поштовхом, а не підніжками.

І, звичайно ж, приходьте тренуватися разом з нашою командою на GONKA Training Days. Професійні тренери, досвідчені атлети і навіть новачки обов'язково поділяться з вами власними біговими надбаннями.